در این مقاله شما را با اقداماتی که  قبل و بعد از مهاجرت به کانادا باید انجام دهید آشنا خواهیم کرد.

شرایط افراد تازه وارد به کانادا اغلب با هم متفاوت است، از این رو در این لیست به اقداماتی اشاره شده است که ممکن است در مراحل مختلف سفر به کانادا و اخذ ویزای کانادا بصورت عمومی نیاز به انجام آنها داشته باشید. ممکن است همه ی آیتم های موجود در این لیست به شما مربوط نشود، اما بهتر است با اطلاعات کامل به کانادا سفر کنید و از مشکلات احتمالی جلوگیری نمایید.
اگر پناهنده هستید، در فرآیند مهاجرت به کانادا، اطلاعات و پشتیبانی هایی از طرف دولت این کشور به شما ارائه خواهد شد.
نکات مهم قبل از رسیدن به کانادا
1. مدارک رسمی خود و افراد همراهتان را در هنگام مهاجرت به کانادا همراه خود داشته باشید.
مدارک معمول مورد نیاز به این شرح هستند :
•    گواهی تولد (شناسنامه)
•    پاسپورت
•    گواهی ازدواج یا طلاق ، گواهی فوت همسر فوت شده
•    مدارک قیومیت برای کودکانی که به فرزندی پذیرفته شده اند
•    مدارک تحصیلی و دیپلم های کسب شده؛ شرح ریز نمرات و دروس گذرانده شده برای کسب مدرک مورد نظر
•    مستندات رسمی واکسیناسیون
•    سوابق پزشکی(نسخه های ارائه شده، نتایج آزمایشات، تصاویر x-ray، حساسیت ها و ...) و سوابق دندانپزشکی
•    گواهینامه رانندگی و/یا مدارک بین المللی رانندگی
ممکن است نیاز فوری به برخی از این اسناد وجود نداشته باشد اما بهتر است تمامی این مدارک هنگام مهاجرت به کانادا همراه شما باشد، چرا که دیر یا زود به آنها نیاز خواهید داشت.
اغلب بدست آوردن این مدارک پس از مهاجرت برای شما بسیار سخت خواهد بود زیرا دسترسی شما به کشور خودتان اندکی سخت خواهد شد. اگر مدارک رسمی شما به زبان های انگلیسی یا فرانسوی ترجمه نشده اند (زبان رسمی کانادا انگلیسی و فرانسوی می باشد) باید با مراجعه به دارالترجمه های رسمی، این مدارک را به طور رسمی ترجمه نمایید. اگر به ایالت کبک مهاجرت می نمایید بهتر است مدارکتان را به فرانسوی ترجمه نمایید. در غیر اینصورت (به جز هنگام مهاجرت به ایالت دو زبانه New Brunswick ) بهتر است مدارک خود را به زبان انگلیسی ترجمه کنید. بهتر است برای ترجمه رسمی مدارکتان از یک دارالترجمه ی رسمی خوشنام استفاده نمایید. هنگامی که مدارکتان را به مراکز رسمی کانادا ارائه می کنید، بهتر است اصل مدارک، ترجمه ی مدارک و  اسم و اطلاعات تماس دارالترجمه ای که مدارک را برای شما ترجمه کرده است را به همراه داشته باشید. اگر نیاز داشته باشید که مدارکتان را از زبان انگلیسی به فرانسوی و یا بالعکس ترجمه کنید، این کار در کانادا امکان پذیر خواهد بود.
اگر اعضای خانواده ی شما قصد دارند پس از شما به کانادا مهاجرت نمایند بهتر است کپی مدارک آنها را نیز همراه خود داشته باشید.
2. اگر زبان های انگلیسی یا فرانسوی زبان اصلی شما نیست، تلاش کنید مهارت خود را در این زبان ها بهبود دهید.
توانایی ارتباط برقرار کردن با دیگران می تواند مهمترین ابزار برای جا افتادن در کانادا و یافتن شغل در این کشور به حساب بیاید. زبانی که قصد دارید در آن پیشرفت کنید باید با توجه به منطقه ای که قصد دارید به آنجا مهاجرت نمایید انتخاب شود.
3. برای مشخص کردن محل اقامتتان در اولین روزی که به کانادا وارد می شوید، برنامه ریزی کنید. با دوستان یا بستگانتان در کانادا هماهنگ کنید که روز اول را نزد آنها بروید یا در مکان های مرکزی شهر یک هتل رزرو نمایید.
4. با انجام اقدامات زیر خودتان را برای یافتن شغل در کانادا آماده کنید:
•   تمامی مدارک تحصیلی و گواهی نامه های خودتان را همراه داشته باشید
•   از محل کار قبلیتان اسنادی تهیه کنید که نشان دهنده ی سابقه ی کارتان باشد
•   از روند معرفی مدارک آموزشی و حرفه ای خود به مراکز رسمی کانادا مطلع شوید و هرچه سریعتر این روند را آغاز نمایید.
•   بررسی کنید که آیا مهارت های شما در کانادا قابل قبول و پذیرفته شده است یا خیر.
•   بررسی کنید که چگونه می توانید در کانادا به دنبال کار بگردید و در یک شغل پذیرفته شوید.
5. در مورد سیستم آموزشی کانادا اطلاعات جمع آوری نمایید. مهلت ارسال درخواست و همچنین ثبت نام در مدارس، کالج و دانشگاه های کانادا را بررسی کنید.
6. تحت پوشش بیمه سلامت خصوصی قرار بگیرید. این بیمه تا زمانی که تحت پوشش بیمه سلامت دولتی کانادا قرار نگرفته باشید هزینه های پزشکی شما را تقبل خواهد نمود. بیمه سلامت خصوصی (private health insurance) برای شما بسیار لازم و ضروری است زیرا فاصله زمانی که شما برای دریافت بیمه دولتی اقدام می کنید و زمانی که این بیمه برای شما صادر می شود گاهی ممکن است به سه ماه یا بیشتر برسد.
7. در مورد ایالت و شهری که قصد اقامت در آن را دارید بیشتر بدانید. برای این منظور می توانید از وبسایت های محلی که در مورد ایالت های مختلف مطلب ارائه می دهند استفاده نمایید. همچنین برای یافتن موقعیت های شغلی مختلف و نیاز به مهارت های گوناگون برای تصدی این شغل ها در کانادا می توانید به وبسایت www.workingincanada.gc.ca مراجعه نمایید.
8. اگر در فصول پاییز، زمستان یا بهار به کانادا سفر می کنید برای راحتی بیشتر بهتر است از قبل مقداری لباس گرم خریداری نمایید و همراه خود به کانادا ببرید تا در چند روز اول اقامت در این کشور دچار مشکل نشوید. برای اطلاع از وضعیت آب و هوای بخش های مختلف کانادا می توانید از وبسایت های هواشناسی و اقلیم شناسی کمک بگیرید.
9. قبل از مهاجرت به کانادا بهتر است در مورد قوانین این کشور و حقوق و مسئولیت های مدنی خودتان در این کشور اطلاعاتتان را تکمیل نمایید. برای این منظور کتابچه ها و همچنین وبسایت های معتبری وجود دارد که شما می توانید با استفاده از آنها از حقوق و آزادی های قانونی خود در کانادا مطلع شوید و سپس نسبت به اخذ ویزای کانادا اقدام کنید.


در ادامه نکاتی را به شما ارائه می نماییم که باید آنها را در دو هفته ی اول مهاجرت به کانادا خوب به خاطر داشته باشید...